Provjeravaju li javni bilježnici što ovjeravaju? Može li se kod javnog bilježnika s dokumentima druge osobe, tražiti punomoć na njegovu imovinu, potpisati se njegovim imenom - a da to javni bilježnik ovjeri?
Novinar emisije Provjereno Edin Mahmuljin s tuđom osobnom iskaznicom istražio je što znači ovjera potpisa kod javnog bilježnika. Cilj je bio provjeriti koliko je ovaj sustav doista ranjiv i može li se na taj način doći do tisuće eura vrijede tuđe imovine. Tri nasumce odabrana javna bilježnika - tri ovjerene punomoći, bez imalo muke! Rezultat je to našeg testa.
Stjepan Kutleša i Branko Gretić ispričali su svoje priče. Stjepan je morao godinama otplaćivati 100 tisuća kuna duga za kredit koji nikada nije potpisao. Naime, radilo se o situaciji sličnoj testu ekipe Provjerenog. Osoba je ušetala kod javnog bilježnika s falsificiranim Stjepanovim osobnim dokumentima, a javni bilježnik je nažalost ovjerio taj lažni potpis.
U Brankovom slučaju osoba je, lažno se predstavljajući, ovjerila njegov potpis kod tri različita javna bilježnika. Oni su ovjerili naizgled vrlo nevješto falsificiranje potpisa u kojem je čak i prezime bilo krivo napisano. Umjesto Gretić pisalo je Gredić.
Odgovaraju li javni bilježnici za svoje propuste i na koji način?
Status: Nesposobnost uprave
Lokacija: Hrvatska
Opseg: Moćno pravo
Podobnost: HDZ
Pravomoćnost: U očekivanju istrage
Link | | |
0 comments:
Objavi komentar