itemscope itemtype="http://schema.org/Article" Ukradeno?: Poslovanje M san Grupe s državnim ustanovama

Ukradeno?

Prvi i najstariji hrvatski portal s ciljem upozoravanja na korupciju, iskorjenjivanju politički povezanog kriminala i rasipnosti, te podrškom neovisnom i djelotvornom pravosuđu. Kontakt: korupcija.hr@gmail.com

Znate li da je u Hrvatskoj oko 35 tisuća pravnih osoba registrirano za neki od aspekata informacijskih tehnologija. Tzv. ''ozbiljnih igrača'', onih koji nude široku lepezu proizvoda i usluga je oko 200. Pod ''ozbiljnim igračima'' podrazumijevamo one čiji temeljni kapital, prema podacima iz Sudskog registra, prelazi 200 milijuna kuna, i koji zapošljavaju više od 100 ljudi. Tim ''ozbiljnim igračima'', sudeći po javno objavljenim izvješćima o sklopljenim ugovorima, godišnje pripadne 5 – 10 ugovora s obveznicima javnih nabava, a prosječna ukupna godišnja vrijednost ugovora koje jedan ''ozbiljni igrač'' sklopi iznosi 15 do 20 milijuna kuna. Kada bi broj sklopljenih ugovora bio dvostruko veći, a njihova vrijednost 100 posto veća od prosjeka, s razlogom bi bili sumnjičavi. No što bis rekli kad jedna od tvrtki iz reda ''200 velikih igrača'', sklopi godišnje 7, 8, pa i 10 puta više od prosjeka za ''velike igrače''?

Znamo da nije problematičan transfer roba i usluga između privatnih kompanija. Privatnik pazi što kupuje, ne razbacuje novac. Problem nastaje kad kupuje državne tvrtke i institucije. Niti kupuju svojim novce, niti su kontrolni mehanizmi bog zna kakvi, niti se kupuje samo ono što je neophodno. Prema mnogo puta ponovljenim procjenama Svjetske banke, MMF-a, Europske banke za obnovu i razvoj, Transparency Internationala, Europske komisije i brojnih drugih međunarodnih institucija, poboljšanjem učinkovitosti i konkurentnosti u javnoj nabavi, Republika Hrvatske bi mogla uštedjeti 20 do 25 posto njihove vrijednosti (cca. 6 milijardi kuna).

Umjesto načelnih opaski u javnim nabavama u IT-sektoru obratimo pažnju na jedan krupan, znakovit primjer. Riječ je o tvrtki M san Grupa utemeljenoj 4. srpnja 1997. godine čiji temeljni kapital iznosi 170 milijuna kuna i njenim tvrtkama-kćerima (King ICT, Magis ICT, Baks Grupa i dr.)

Tijekom 2008. i 2009. godine tvrtka M San Grupa i tvrtke kćeri sklopili su 2008. i 2009. godine 112 ugovora s obveznicima javnih nabava u Republici Hrvatskoj (državne institucije i tvrtke u potpunom ili djelomičnom državnom vlasništvu) u ukupnoj vrijednosti 609.392.278,78 kuna u rasponu od 13.222,00 kuna koliko je vrijedio najmanji sklopljeni ugovor s HŽ infrastrukturom d.o.o. do 80.000.000,00 kuna koliko je vrijedio najskuplji ugovor sklopljen sa Zagrebačkim holdingom. Ukupna vrijednost sklopljenih ugovora je zasigurno veća, budući da za 2 sklopljena ugovora s Hrvatskom poštom i Hrvatskim željeznicama u ugovoru nije navedena vrijednost. Prosječan sklopljeni ugovor je bio vrijedan 5.441.002,49 kuna. 50 ugovora je sklopljeno za robu i usluge manje od milijun kuna, a 62 ugovora za svotu iznad milijuna. Preko 40 posto svih nabava (41,07 posto) prema ukupnom broju sklopljenih ugovora otpada na 7 obveznika javnih nabava: Autocesta Rijeka – Zagreb, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Hž infrastruktura d.o.o., Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja i Zagrebački holding koji su u promatranom razdoblju sklopili po 7 ugovora (6,14 posto svih ugovora u promatranom periodu), Hrvatska pošta d.d. 6 sklopljenih ugovora (5,26 posto svih ugovora) te Hrvatska elektroprivreda d.d. 5 sklopljenih ugovora (4,38 posto svih ugovora tijekom 2008. i 2009.). Skoro polovica vrijednosti svih ugovora u 2008. i 2009. godini otpada na 6 ugovora: 2 ugovora sa ZG holdingom, HEP d.d., Zavodom za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar i Središnjim državnim uredom za e-Hrvatsku (ukupna vrijednost navedenih ugovora iznosi 29.5150.663,63 kuna. Najveći pojedinačni ugovaratelj u navedenom periodu je bio ZG holding koji je sklopio 7 ugovora u vrijednosti 152.472.085,54 kune (25,02 posto vrijednosti svih ugovora).

Ukoliko Vlada RH u 2010. doista uspije realizirati najavljene promjene u sustavu javne nabave (centralizacija, uvođenje dodatne kontrole, insistiranje na zakonitosti) to će se svakako odraziti i na kompaniju M san Grupa i na njene tvrtke kćeri. M san Grupa i kćeri najveći dio profita ostvaruju upravo na najpovlaštenijem segmentu tržišta – trgovanju s državom. Broj njihovih ugovora bit će zasigurno manji, a smanjit će se najvjerojatnije i njihova vrijednost. A to će tržište zadigurno kazniti. Izgleda da vrijeme ekskluzivnih spona polako ali sigurno ipak prolazi.

Status: Vjerojatna korupcija
Lokacija: Zagreb
Opseg: Milijunski
Podobnost: HDZ
Pravomoćnost: U očekivanju istrage

Link

0 comments: