Dinamo je proteklo desetljeće dobio najmanje 400 milijuna kuna od poreznih obveznika. Što je učinio da spriječi nasilje? Zakon o navijačima je dobar, ali je, nažalost, još mrtvo slovo na papiru. Mislim da nedostaje i političke volje da ga se počne provoditi, izjavio je predsjednik Ivo Josipović prilikom susreta s izaslanstvom Hrvatskog nogometnog saveza na čelu s Vlatkom Markovićem 23. travnja. Osam dana kasnije u sukobu s divljacima jedan je policajac ostao bez oka.
Da je ubijen, bi li se tada zakon počeo provoditi? Hoće li se stvoriti “politička volja” kad pogine pet ili deset policajaca, pet ili dvadeset navijača? Da se Hrvatski nogometni savez drži zakona, prošlo kolo Hrvatske nogometne lige ne bi bilo održano.
Novi zakon o sprečavanju nereda na utakmicama stupio je na snagu 1. travnja prošle godine: saborski zastupnici bili su vrlo uviđavni prema našim klubovima i dali im godinu dana poštede, da se pripreme za nove propise. Udruga prvoligaša tražila je dodatnu poštedu, tvrdeći da nemaju novca za to.
Tako je i Dinamu oprošteno, kao i Varteksu i Cibaliji. A samo prošle godine Dinamo je dobio iz zagrebačkoga gradskog proračuna 38 milijuna kuna. S ostalim sponzorima i novcem od prodaje igrača godišnji proračun Dinama penje se na 100 milijuna kuna, ali ni to im nije dovoljno da postave kamere, nabave brojače i ustroje profesionalnu redarsku službu koja će spriječiti razbijanje stadiona. Koje naknadno opet plati Grad.
U borbi protiv nasilja na stadionima Hrvatska se može ugledati na niz zemalja koje su suzbile navijačko nasilje. Osnovni je princip, ugrađen djelomično i u naš zakon, da je sam klub odgovoran za sve što se događa na stadionu, a policija za eventulno nasilje izvan stadiona. Ako nije učinio sve da se nasilje spriječi, klub po zakonu treba biti kažnjen kaznom do 150.000 kuna. Koliko je puta Dinamo (ili Hajduk) platio kaznu za ispaljenu bengalku? Za razbijanje stolica i tuču navijača na stadionu?
Dinamo dobiva novac od Grada, a kad se prodaju igrači, novac ostaje njegovu šefu Zdravku Mamiću. Luka Modrić prodan za 21 milijun eura a da država nije dobila ni kune poreza. Dinamo ga nije ni dužan platiti jer funkcionira kao neprofitna udruga građana. Prvi čovjek te neprofitne organizacije, Zdravko Mamić, nedavno je sebi priuštio novi Bentley, vrijedan dva milijuna kuna.
Ne samo da ne plaćaju porez, nogometnim klubovima država je 2006. oprostila 700 milijuna kuna duga za poreze i razna davanja. Osim toga, posljednjom izmjenom zakona o sprečavanju nereda na stadionima omogućila im je dodatnu zaradu time što je izbacila zabranu prodaje alkohola na stadiona. Prvom verzijom zakona iz 2003. alkohol je bio izbačen, po uzoru na zapadne zemlje.
Prema zakonu o sportu, Dinamo bi kao profesionalni klub morao biti ustrojen kao dioničko društvo, no u Hrvatskoj taj uvjet udovoljavaju samo Hajduk i Cedevita.
S tolikim prihodima, Mamić može diktirati i zakone i to hoće li se uopće provoditi.
Status: Banana republika
Lokacija: Zagreb
Opseg: Organizirani kriminal
Podobnost: HDZ
Pravomoćnost: U očekivanju istrage
Link | | |
0 comments:
Objavi komentar